Ostatnio dodane:

Deformacje czaszki u niemowląt

Jednym z najbardziej wrażliwych miejsc dla dziecka od urodzenia jest głowa. Wynika to z faktu, że w przeciwieństwie do dorosłych, obszar ten jest w trakcie formowania i dlatego nie ma typowej dla niego twardości. W tym okresie w czaszce może niestety rozwinąć się wiele różnych wad i zniekształceń. Głównym problemem jest to, że te wady rozwojowe uniemożliwiają powiększanie się mózgu w tym samym czasie, w którym rozwijają się jego zwoje. Zasadniczo czaszka nie jest pojedynczym elementem, ale składa się z ośmiu kości. W wieku dorosłym kości te są ze sobą połączone, co daje wrażenie jednej struktury, ale w okresie niemowlęcym proces ten nie jest jeszcze zakończony.

Co może być przyczyną zniekształcenia czaszki?

Zniekształcenia twarzoczaszki mogą być spowodowane kilkoma typowymi czynnikami. Jedną z najczęstszych jest przedłużający się poród. Ponieważ dziecko musi przebywać w kanale rodnym dłużej niż to konieczne, jego czaszka jest poddawana naciskowi przez znacznie dłuższy okres czasu, co prowadzi do jej uszkodzenia.

Z drugiej strony, wady te mogą być również spowodowane złym położeniem dziecka w macicy, dużymi rozmiarami płodu lub użyciem podczas porodu specjalnych narzędzi, które mogły go uszkodzić, takich jak kleszcze ułatwiające wydostanie się dziecka z macicy. Oprócz problemów występujących podczas porodu, należy pamiętać, że mogą one wystąpić także po porodzie. Długotrwałe utrzymywanie dziecka w jednej pozycji lub inne aspekty, takie jak wrodzony kręcz szyi, mogą powodować problemy, takie jak plagiocefalia.

Czy można skorygować deformację czaszki u niemowlęcia?

Jeśli u Twojego dziecka zdiagnozowano któryś z tych problemów, nie martw się, bo jest na to rozwiązanie. Po pierwsze, łatwo jest zaobserwować i zdiagnozować problem, zwłaszcza u doświadczonych specjalistów. Często wystarczy zwykła obserwacja, aby zauważyć, że głowa dziecka nie jest symetryczna. 

Ważne jest, aby jak najszybciej spróbować zidentyfikować problem, ponieważ im szybciej zostanie on rozwiązany, tym łatwiej będzie go rozwiązać, ponieważ czaszka dziecka jest bardziej plastyczna. W tym celu należy skorzystać z osteopatii czaszkowej niemowląt. Są to nieinwazyjne techniki, które wywodzą się ze zwykłej osteopatii czaszkowej stosowanej u dorosłych, ale zostały dostosowane do wczesnych etapów życia dziecka.

Celem tych technik jest skorygowanie wszelkiego rodzaju anomalii napięcia, które powstały w tkance czaszki. W ten sposób wspomagany jest normalny wzrost czaszki, dzięki czemu mózg może rosnąć i rozwijać się bez przeszkód.