Ostatnio dodane:

Mrozoodporne powłoki odporne na mróz oraz lód

Inżynierowie częściowo wspierani przez amerykańską Narodową Fundację Naukową stworzyli nową rodzinę powłok odpornych na mróz i lód, które oferują trwalsze i wydajniejsze rozwiązanie dla branż takich jak lotnictwo, transport i produkcja. Wyniki odpowiadają na dwa problemy związane z płynami do odladzania – degradację powierzchni i szkodliwość dla środowiska spowodowaną spływaniem.

Mrozoodporne powłoki dla każdej branży

Kwestionowaliśmy żywotność tych krioprotektantów i szukaliśmy nowych sposobów na zwiększenie ich skuteczności” – powiedział współautor Sushant Anand. „Glikole bardzo szybko rozpuszczają się w wodzie i są wypłukiwane przed startem samolotu. To poważny problem, który kosztuje setki milionów dolarów – z których większość dosłownie trafia do kanalizacji. Pomyśleliśmy, dlaczego nie poprawić samych chemikaliów, tworzyć alternatywy, które mogą trwać dłużej, a jednocześnie są bardziej przyjazne dla środowiska”.

Inżynierowie z University of Illinois w Chicago opracowali ponad 80 powłok chroniących przed lodem, w tym roztwory polimerowe, emulsje, kremy i żele. Powłoki można z łatwością stosować na większości powierzchni przemysłowych.

Nasze powłoki to pakiet typu »wszystko w jednym«, który może opóźnić tworzenie się szronu o długie godziny i spowodować, że lód uformowany na powierzchni będzie łatwo znikał przy delikatnym wietrze lub prostym przechyleniu podłoża” – powiedział współautor badania Rukmava Chatterjee.

Przeźroczyste powłoki mrozoodporne

Powłoki są również przezroczyste, co ma kluczowe znaczenie dla sygnałów drogowych, samolotów i szkła.

Wyobraź sobie powlekanie swojego smartwatcha żelem, który może hamować oblodzenie zimnych negatywów, jednocześnie zapobiegając skażeniu bakteryjnemu” – powiedział Chatterjee.

Ponieważ nasze spraye przeciwoblodzeniowe są przyjazne biologicznie i antybakteryjne, uważamy, że istnieje potencjał do ich wykorzystania w rolnictwie, aby zapobiec zniszczeniu upraw przez silne mrozy” – powiedział Anand. „Musimy jednak przeprowadzić więcej badań, aby sprawdzić, czy nie wystąpi żaden długoterminowy niekorzystny wpływ na rośliny. Te materiały mają ogromny potencjał do wielu zastosowań”.